Vodovodní řád
pro zřizování a provoz uživatelských přípojek rozvodu užitkové vody


Na základě vzájemné dohody mezi provozovatelem a uživateli vodovodu, vybudovaného ZO ČZS Klecánky, zřídí a udržuje každý uživatel na svůj náklad uživatelskou šachtu na svém pozemku a zahradní rozvod, počínaje vodoměrem na odbočce vodovodního řadu.

 

I. Základní údaje

1. Vodovod je souhr zařízení, vybudovaných společným nákladem a společnou prací uživatelů vodovodu Klecánky.
Jsou to: studna u Vltavy, výtlačný řád, vedení elektrické přípojky k čerpadlům, vodojem, rozvodný řád a nezbytná signalizace k automatickému ovládání čerpacího systému.

2. Uživatelská přípojka je část vodovodního potrubí, která přivádí vodu na parcelu od hlavního rozvodového vodovodního řádu, a to se vším příslušenstvím včetně uživatelské šachty.

3. Uživatelská šachta je v zemi vyhloubený prostor předepsaného provedení (viz příloha), určený pro napojení zahradního rozvodu (případně několika zahr. rozvodů) na odbočku vodovodního řádu. Odbočka je ukončena uzavíracím ventilem a zaplombovaným vodoměrem.

4. Vodné je poplatek za spotřebovanou vodu v m3, jehož výše je vždy stanovena a schválena výroční členskou schůzí na základě dlouhodobé kalkulace nákladů na provoz, správu a údržbu všech zařízení společného vodovodu. Dále je stanoven stálý roční poplatek na běžnou údržbu a odměnu správce vodovodu, který také schvaluje výroční členská schůze pro následující období.

5. Správce vodovodu a pověření členové výboru základní organizace ČZS zajišťují dozor a organizují provádění údržby všemi členy organizace.

6. Správce vodovodu je výborem základní organizace ČZS pověřený člen, který zajišťuje provoz a kontrolu zařízení vodovodu. V určených lhůtách provádí odpočet spotřeby vody a zodpovídá za zajištění odstranění poruch na vodovodu. Sám provádí drobnou údržbu vodovodu.

 

II. Dohoda o odběru vody

Statutární zástupci výboru organizace uzavírají s každým uživatelem vodovodu (u starých přípojek při změně majitele nebo při rekonstrukci vodovodního řádu a u nově zřizovaných přípojek) dohodu o odběru vody za těchto podmínek:

1. ZO ČZS se zavazuje
a) Dodávat vodu do vodovodního zařízení druhé smluvní straně.

b) Veřejně oznámit (vyvěšením) kvalitu vody na základě rozboru provedeného odbornou firmou nejméně jednou za rok, a jakékoliv zjištěné změny kvality vody neprodleně oznámit stejným způsobem.

c) V případě změny majitele pozemku uzavřít s novým majitelem smlouvu novou s tím, že nový majitel musí být řádným členem naší ZO ČZS.

2. Uživatel se zavazuje
a) Podílet se svou prací na údržbě a opravách vodovodního zařízení tak, aby mohl být splněn bod II. 1. a).

b) Platit úhradu nákladů spojených s provozem a údržbou všech zařízení vodovodu, tj. vodné a další poplatky, v rozsahu stanoveném členskou schůzí ZO ČZS.

c) Odebírat z uživatelské přípojky vodu jen pro potřeby spojené s užíváním svěřeného (vlastního) pozemku.

d) Zřídit v určeném místě (zpravidla bezprostředně za plotem) uživatelskou šachtu určených rozměrů a určeným způsobem (viz příloha) a tuto řádně udržovat. Umístění uživatelské šachty je zakázáno v podsklepených prostorách staveb. Odlišné umístění a provedení se upřesňuje v konkrétní dohodě o odběru vody.

e) Jakákoliv manipulace na odbočce z hlavního řádu do uživatelské šachty musí být předem oznámena správci vodovodu a jím schválena.

f) Zahradní přípojku včetně vodoměru si zřídit na svůj náklad, ale podle pokynů správce vodovodu, přičemž musí být použit zaplombovaný vodoměr. Vodoměr si musí nechávat každý uživatel pravidelně kontrolovat a závady hlásit správci vodovodu. Opravy vodoměru si každý majitel zajišťuje sám a na vlastní náklady u některé specializované firmy, např. Pražské vodárny, U Kabelovny 971, Praha 10 - Hostivař. Před případnou výměnou vodoměru tuto skutečnost oznámí správci vodovodu, který zapíše staré a nové údaje o stavu spotřeby vody (vodoměru).

g) Hlásit jakékoliv změny týkající se dohody, tj. změna adresy majitele, změna majitele pozemku apod.

h) Ihned ohlásit jím zjištěné závady na celém zařízení vodovodu.

3. Uživatel bere na vědomí, že
a) Přebírá zodpovědnost za plnění dohody o odběru vody i za všechny osoby užívající jeho pozemek.

b) V případě hrubého porušení dohody (např. napojení zahradního vodovodu na odbočku před vodoměrem a jiné manipulace na odbočce bez vědomí správce vodovodu) může být až do odstranění závad zastavena dodávka vody s okamžitou platností (viz též sankce - bod III.).

c) V případě ukončení platnosti dohody není možno požadovat náhradu za vybudování zařízení na uživatelské přípojce a účelový příspěvek (viz bod 4.) se nevrací.

4. Závěrečná ustanovení k dohodě
Při nedodržení podmínek dohody mohou obě smluvní strany od dohody odstoupit s výpovědní lhůtou šesti měsíců. Odstoupení od dohody je třeba podat písemně s uvedením důvodu. Výpovědní lhůta se počítá ode dne doručení a poté se dohoda stává neplatnou. V případě úmrtí uživatele končí platnost dohody dnem úmrtí, ale ZO ČZS bude poskytovat vodu za podmínek této dohody novému uživateli pozemku ještě po dobu jednoho měsíce. V obou uvedených případech musí být poté uzavřena dohoda nová, nebo bude dodávka vody zastavena. Finanční závazky smluvních stran však trvají i po ukončení platnosti dohody!

Každý uživatel, který přistoupí ke zřízení uživatelské přípojky, se zavazuje postupovat dle technických podmínek stanovených vodovodní komisí. Bez projednání zřízení přípojky ve výboru ZO ČZS není napojení pozemku na vodovodní řád přípustné. Každý nový uživatel musí zaplatit účelový příspěvek určený ZO ČZS. Za mimořádné situace si výbor vyhrazuje právo vyhlásit regulaci odběru vody.

 

III. Závady

Při oznámení poruchy vodoměru uživatele v průběhu odpočtového období se za toto období účtuje poměrné vodné ve výši průměrného odběru za poslední tři roky. Pokud nebude pro další odpočtové období osazen nový (opravený) vodoměr, bude postupováno jako u porouchaného vodoměru v 2. roce poruchy + poměrné vodné za poslední tři roky.

Při zjištění závad až při odpočtu odběru se postupuje dle sazebníku:

a) porouchaný vodoměr:

1. rok .............................. 150,- Kč
2. rok .............................. 500,- Kč
3. rok .............................. odpojení přípojky, 1.000,- Kč připojení přípojky

b) nevyhovující stav uživatelské šachty, tj. zamrzání, únik vody, možnost úrazu apod.:

- zjištění závady .............................. stanovení lhůty na odstranění
- při opakovaném upozornění ........ 50,- Kč
- po třetím upozornění ................... odpojení přípojky
- utržená plomba ............................. 300,- Kč
- neoprávněná manipulace ............. 500,- Kč

c) při úniku vody v šachtě, nebo na vodovodu za vodoměrem v důsledku nedbalosti uživatele vodovodu, budou uživatelem hrazeny všechny výdaje s tím spojené, tj. vyhledání závady, opětné napuštění vodojemu a škody, které v důsledku ztráty vody vznikly na vodovodu apod. Hodnotu těchto škod vyčíslí výbor ZO podle podkladů vodohospodáře.

 

IV. Dozor nad správnou funkcí uživ. odbočky a přípojky

Průběžnou kontrolu uživatelské přípojky (odbočky a zahradního rozvodu) provádí soustavně sám majitel. Dále může kontrolu provádět správce vodovodu a pověření členové výboru ZO ČZS.

Aby se předešlo sankcím, je povinností členů neprodleně hlásit všechny zjištěné závady nebo nutné práce v úseku odbočky vodovodu (tj. před vodoměrem) správci vodovodu nebo některému členu výboru ZO ČZS.

 

V. Specifikace údajů pro zřízení uživatelské šachty

. . . časem bude doplněno . . . -mj

 

VI. Účinnost

Tento vodovodní řád byl schválen výroční členskou schůzí základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Klecánkách dne 6.5.1995 a nabývá účinnosti dnem 1.6.1995.

 

Klecánky, květen 1995

Ing. Dušan H ö n i g
jednatel ZO ČZS
Ing. Bohumil Z i m a
předseda ZO ČZS

 


<- zpět